Alternate Text

بخش مقالات

رایانش (پردازش) ابری به زبان ساده

انتشار : 1397/11/08

از فصل چهارم سال 2007 بحث پردازش ابری در تحقیقات و پژوهش ها مطرح گردید. در واقع پردازش ابری واژه جدیدی است که در فصل چهارم سال 2007 پدیدار شده است و احتمال تبدیل شدن پردازش ابری به صنعت همگانی شماره پنج بعد از الکتریسیته، آب، گاز و تلفن ...

تصویر مقاله

مقدمه:

قبل از هر چیز ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که ابر استعاره از اینترنت است و پردازش ابری، پردازش در محیط و بر اساس اینترنت است. بصورت کلی بر اساس تحقیقات مختلف سرمایه گذاری سازمانها بر اساس سبکهای پردازش ابری، سرمایه گذاری در شرایطی نا مطمئن است و ریسک های زیادی دارد و از آنجائیکه یکی از مفروضات مهم رفتاری در شرایط عدم اطمینان، ریسک گریزی  سرمایه گذاران است بنابراین می بایستی به طرق مختلف سرمایه گذار ابری از بازده مورد انتظار طرح خود اطمینان حاصل کند، بنابراین به عنوان اولین گام در سرمایه گذاری ضروری است که به امکان سنجی پردازش ابری پرداخته شود.

فناوريهاي نوين با سرعتي سرسام آور در حال پيشرفت هستند، به طوري که جوامع به صورت عام و بازار به صورت خاص با شتابي وصف ناپذير به دنبال ترفند هايي مي گردند که بقايشان را در اين عرصه آشفته و متلاطم تضمين کنند. سازمانها بايد بپذيرند که فلسفه حياتشان تغيير کرده است و ديگر زنده بودن به معناي رسيدن به وضعيت سوددهي مداوم نمي تواند باشد و بايد به دنبال رقابت و ابزار آن باشند، چرا که امروزه کمتر شرکتي در اين عرصه به صورت سنتي و به دور از قواعد جديد بازي کسب و کار مي کند و براي اينکه بتوان پا به پاي رقبا باقي ماند يا شايد بسختي و با مهارت بسيار بتوان يک قدم از آنها پيش گرفت، مي بايست به قواعد جديد بازي کاملا مسلط بود تا شايد روزي بتوان خود يک قاعده جديد انگاشت. قواعد جدید بازی بر اساس ارائه سرویس بجای خرید لیسانس نرم افزارها و راه حل ها و دستیابی به صرفه جوئی های اقتصادی است.

تاریخچه رایانش ابری:

 

از فصل چهارم سال 2007 بحث پردازش ابری در تحقیقات و پژوهش ها مطرح گردید. در واقع پردازش ابری واژه جدیدی است که در فصل چهارم سال 2007 پدیدار شده است و احتمال تبدیل شدن پردازش ابری به صنعت همگانی شماره پنج بعد از الکتریسیته، آب، گاز و تلفن توسط منابع معتبر پژوهشی عنوان شده است و این روند وعده و نوید تحویل و ارائه مجموعه وسیعی از سرویس ها و مزیت ها به سازمانها و شرکتها را با خود به همراه دارد. پردازش ابری یک روند فناورانه نوین و مهم در توسعه و ارائه خدمات الکترونیکی به سازمانها محسوب می گردد. امروزه پردازش ابری به عنوان جدیدترین ارائه به صورت سرویس در سراسر وب مطرح است. با ظهور مدلها و سبکهای سرویس دهی بر اساس پردازش ابری از قبیل تامین زیرساخت به عنوان سرویس ارائه بستر به عنوان سرویس و ارائه نرم افزار به صورت سرویس از یک طرف و برآوردن نیازمندی های سازمانی و فردی مبتنی بر نسل سوم شبکه های ارتباطی و از طریق مرورگر وب کامپیوتر های رومیزی و دستگاههای سیار از قبیل موبایل و کامپیوتر های جیبی چالش ها و تحولات زیادی را به دنبال دارد.

محاسبات ابری با رویکرد تغییر چشم انداز کلی محاسبات دنیای امروزی، یک تغییر پارادایم در محاسبات محسوب می گردد. اخیراً کامپیوترها، لپ تاپ ها و شماری از دستگاههای سیار از جمله موبایل، در زندگی روزمره نفوذ کرده و ضروری شده اند. و از طرفی اینترنت نا محدود و پر ظرفیت فراگیر شده است.

سبک های رایانش ابری:

مدل های تخصیص ابر مختلفی از قبیل مدل پرداخت بر اساس هر استفاده، ارائه نرم افزار بعنوان سرویس[1]، ارائه بستر بعنوان سرویس[2] و زیر ساخت بعنوان سرویس[3] وجود دارد. 

نرم افزار بعنوان سرویس ممکن است بعنوان یک فرایند که از طریق نرم افزارهای کاربردی مختلف که بوسیله مراکز تامین خدمات نرم افزارهای کاربردی[4] بصورت اجاره ای تحت اینترنت و با زیرساخت ابری فراهم می گردد، توصیف شود. این فرایند ضرورت نصب و اجرای نرم افزار را بر روی کامپیوتر مشتریان از بین می برد. همچنین این فناوری مسئولیت خطیر نگهداری و پشتیبانی نرم افزار را بصورت چشم گیری کاهش می دهد. 

بستر بعنوان سرویس یک بستر مجازی کامل و سراسری است. این بستر شامل یک یا چند سرور، سیستم های عامل، برنامه های کاربردی ویژه و بسترهای توسعه ای می باشد که بعنوان سرویس تحت اینترنت برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان جهت ساخت برنامه های کاربردیشان با قابلیت ذخیره در زیرساخت هایی که آن هم به عنوان سرویس، آماده شده و اجاره داده می شود ارائه می گردد. 

زیر ساخت شامل سرورها، تامین قدرت پردازشی و محل ذخیره سازی است. توسعه این نوع زیرساخت ها به حذف هزینه های سرمایه ای بالا و قابل توجه می انجامد و سود کلانی را برای سازمان هایی که می خواهند با مقادیر سرمایه ای اندک شروع به کسب و کار خود نمایند به ارمغان دارد و همچنین سازمانها را از پیش بینی تقاضاهای آتی و تهیه تدارکات لازم بی نیاز می سازد. با توجه به اینکه از طریق تنوع بخشی یا ترکیب متناسب دارائی های سرمایه گذاری شده می توان ریسک یک مجموعه را حداقل کرد؛ بنابراین سرمایه گذاران ابری، سرمایه گذاری های خود را به صورت ترکیبی از دارائی های خود شامل زیرساخت، بستر و نرم افزار به گونه ای که در فوق توضیح داده شد ارائه می کنند.

بازیگران رایانش ابری کدامند؟

در هر سرمایه گذاری، سرمایه گذار از دو قسمت یکی تغییر قیمت در دارائی و دیگری سود یا سایر دریافتها منتفع خواهد شد، در سرمایه گذاری ابری از دیدگاه کاربر ابر، سرمایه گذار از وجه دوم یعنی قسمت سود و سایر دریافتها منتفع خواهد شد.

جهت اطلاع از کاربری های مختلف پردازش ابری به پژوهشی معتبر استناد می گردد. بر اساس برآوردی 71 درصد از سازمان ها بر این باورند که پردازش ابری یک گزینه واقعی فن آوری است، 70 درصد عنوان کرده اند که از پردازش ابری برای انعطاف پذیری کسب و کارشان استفاده خواهند کردند، 62 درصد فکر می کنند که این امر به آنها کمک می کند که نسبت به وضعیت و شرایط متغیر بازار به سرعت واکنش نشان دهند و 65 درصد بیان کرده اند که پردازش ابری باعث می شود بر روی فعالیت اصلی کسب و کار خود تمرکز نمایند.

معماری پردازش ابری متشکل از 3 بازیگر اصلی است: تامین کننده های ابر به عنوان سرمایه گذاران ابری، کاربران ابر یا مشتری ها به عنوان سرمایه پذیران ابری و فروشندگان ابر به عنوان واسطه گران.

 


[1] . Software as a service (Saas)

[2] . Platform as a service (Paas)

[3] . Infrastructure as a service (Iaas)

[4] . Application service provider (ASP)

دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید

تماس با ما

جهت مشاوره رایگان با متخصصان، اخذ نمایندگی و یا هر گونه سوال، علاوه بر استفاده از این اطلاعاتِ تماس، میتوانید از فرم زیر نیز استفاده کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

آدرس

ایران،تهران، خیابان ستارخان، خیابان باقرخان غربی، کوچه فروزنده، پلاک 5، طبقه دوم
پیام شما با موفقیت ارسال شد. سپاسگزاریم