Alternate Text

بخش مقالات

مدل "ABCD" در اعتماد و اعتمادسازی

انتشار : 1397/11/11

اعتماد رابط اصلی هر ارتباط است. همه ما در برقراری ارتباط سازنده و مثبت با دیگران چه در دنیای ارتباطات شخصی و چه در دنیای ارتباطات کاری و سازمانی به شدت به اعتماد کردن و مورد اعتماد واقع شدن نیازمندیم ...

تصویر مقاله

اعتماد رابط اصلی هر ارتباط است. همه ما در برقراری ارتباط سازنده و مثبت با دیگران چه در دنیای ارتباطات شخصی و چه در دنیای ارتباطات کاری و سازمانی به شدت به اعتماد کردن و مورد اعتماد واقع شدن نیازمندیم؛ بعنوان یک مدیر باید مورد اعتماد کارکنان باشیم تا از ما و دستوراتمان پیروی کنند. بعنوان یک مشاور باید مورد اعتماد باشیم تا توصیه های ما را بپذیرند. بعنوان یک فروشنده باید مورد اعتماد باشیم تا از ما بخرند و بعنوان یک کارمند و کارشناس باید مورد اعتماد باشیم تا به ما اختیار و آزادی عمل بدهند و از ما مشورت بگیرند. 

باید توجه داشت که اعتماد بر اساس روابط تجربی و در بلندمدت و به سختی ساخته میشود، ولی میتواند با سرعت و سهولت نابود شود. برای کسب و حفظ اعتماد دیگران باید به ارزشها و اخلاقیات پایبند باشیم، راست بگوییم، اطلاعات مورد نیاز دیگران را از آنها پنهان نکنیم، به قول و قرارهایمان وفادار باشیم، قابل پیش بینی باشیم، از موفقیت دیگران خوشحال شویم، اشتباهات و انتقادات را بپذیریم و رازدار باشیم. 
 
بلانچارد، مدل جالبی برای "اعتماد" پیشنهاد کرده است. در مدل او کسی که میخواهد مورد اعتماد واقع شود باید 4 ویژگی را داشته باشد: 

1️⃣او باید تجربه و شایستگی حل مسأله داشته باشد. او باید دستاوردهای موفق داشته باشد تا دیگران او را "کاربلد" ارزیابی کنند. (Able)

2️⃣او باید رازدار، صریح و صادق باشد. پشت سر دیگران حرف نزند و مسئولیت اشتباهاتش را بپذیرد. (Believable) 

3️⃣او باید همدلی کند. عضو خوبی برای کارهای گروهی و گروه های کاری باشد. به دیگران علاقه داشته باشد. دیگران را خوب بشنود و بجا و بموقع تحسین کند. (Connected)

4️⃣او باید منظم و پیگیر و پاسخگو باشد. روی قول و قرارش بایستد. سر وقت باشد. دارای ثبات رویه بوده و دمدمی مزاج نباشد. (Dependable)

👌 قدر سرمایه اعتمادی که دیگران به ما دارند را بدانیم. از این سرمایه محافظت کنیم و مراقب باشیم که از دست نرود؛ چرا که دوباره و به آسانی به دست نمی آید.

دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید

تماس با ما

جهت مشاوره رایگان با متخصصان، اخذ نمایندگی و یا هر گونه سوال، علاوه بر استفاده از این اطلاعاتِ تماس، میتوانید از فرم زیر نیز استفاده کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

آدرس

ایران،تهران، خیابان ستارخان، خیابان باقرخان غربی، کوچه فروزنده، پلاک 5، طبقه دوم
پیام شما با موفقیت ارسال شد. سپاسگزاریم