Alternate Text

بخش مقالات

مفهوم ارزيابي عملكرد

انتشار : 1397/11/15

عملكرد به درجه انجام وظايف و مسئوليت‌هايي كه شغل يك كارمند را تكميل مي‌كند اشاره دارد و نشان مي‌دهد كه چگونه يك كارمند الزامات يك شغل را به انجام مي‌رساند ...

تصویر مقاله

مقدمه

ارزیابی عملکرد عبارتست از یک سیستم بازخور که در برگیرنده ارزیابی مستقیم عملکرد اشخاص یا سازمان‌ها می‌باشد.

منظور از ارزيابي عملكرد، فرايندي است كه بوسيله آن كارها و مهمتر از آن خروجي‌ كارهاي كاركنان در فواصل معين و بطور رسمي، مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند. شناخت كاركنان قوي و ايجاد انگيزه براي بهبود عملكرد آنان و ساير كاركنان، از جمله علل اصلي ارزيابي عملكرد است. در گذشته مديران كلاسيك، ارزيابي عملكرد را فقط به منظور كنترل كار كاركنان انجام مي‌دادند، در حالي كه امروز جنبه راهنمايي و ارشادي اين عمل، اهميت بيشتري يافته است. هدف اصلي از ارزيابي عملكرد اين است كه اطلاعات ضروري درباره افراد و كاركنان جمع‌آوري شده و در دسترس مديران قرار گيرد تا آنها بتوانند تصميمات بجا و لازم را در جهت بالابردن كميت و كيفيت كار كاركنان و در نهايت بهبود كيفيت خروجي‌ها، اتخاذ نمايند.

يك سيستم اثربخش ارزيابي عملكرد مي‌‌تواند براي سازمان و كاركنان آن مزايايي از جمله موارد زير را ايجاد نمايد.

💎 بازخورد عملكردي مشخص را براي بهبود عملكرد كاركنان فراهم ‌آورد

💎الزامات كارآموزي و آموزش‌هاي مورد نياز براي پرسنل را معين ‌كند

💎زمينه توسعه كاركنان را فراهم و تسهيل نمايد

💎انگيزش و بهره‌وري كاركنان را افزايش دهد.

 

مفهوم ارزیابی عملکرد

عملكرد به درجه انجام وظايف و مسئوليت‌هايي كه شغل يك كارمند را تكميل مي‌كند اشاره دارد و نشان مي‌دهد كه چگونه يك كارمند الزامات يك شغل را به انجام مي‌رساند. عملكرد اغلب با «تلاش» كه اشاره به صرف انرژي دارد يكسان تلقي مي‌شود، اما عملكرد براساس نتايج فعاليت‌ها اندازه‌گيري مي‌شود. براي مثال يك دانشجو ممكن است تلاش زيادي را در آماده شدن براي آزمون بكار گيرد اما نمره كمي دريافت كند در اين مورد تلاش زيادي صورت گرفته اما عملكرد پايين بوده است.

عملكرد افراد در يك مرحله به عنوان نتيجه ارتباط متقابل بين سه فاكتور مهم تلاش، توانايي‌ها و درك نقش تلقي مي‌شود. تلاش كه از برانگيختگي نشأت مي‌گيرد شامل ميزان انرژي (فيريكي يا ذهني) است كه يك فرد در انجام وظيفه استفاده مي‌كند. توانايي‌ها، ويژگي‌هاي شخصي و مهارت‌هايي است كه افراد در انجام يك كار از آنها استفاده نموده و آنها را از ديگران متمايز مي‌كند و درك نقش به مسيرهايي كه افراد باور دارند بايستي تلاشهايشان را در جهت انجام شغلشان هدايت كنند، اشاره مي‌كند.

با اين تفاسير مي‌توان ارزيابي عملكرد را به عنوان فرآيند ارزيابي و برقراري ارتباط با كاركنان در نحوه انجام يك شغل و استقرار برنامه بهبود آن تعريف نمود. در اين صورت ارزيابي عملكرد نه تنها به كاركنان اجازه مي‌دهد كه بدانند عملكردشان چگونه است، بلكه بر سطح تلاش و مسير آينده‌شان تأثير مي‌گذارد.

 

اهداف ارزیابی عملکرد

هدف از ارزيابي عملكرد كنترل مداوم جریان امور در سازمان و استقرار چرخه مدیریت بهره‌وری است كه مي‌توان به كمك آن نقاط ضعف و قوت و مشكلات سازمان را شناسایی كرد و تلاش‌هاي لازم در جهت شكوفایی و افزایش قابلیت‌ها و اصلاح فعالیت‌ها را اجرا نمود. ارزيابي عملكرد كمك مي‌كند تا فرايند تخصیص منابع بهبود يافته و از امكانات و منابع انسانی در جهت اجرای برنامه‌های مصوب استفاده بهينه صورت پذيرد. ارزيابي عملكرد به مديران در كمك مي‌كند تا بتوانند مقايسه جامع و كاملي از اين موضوع داشته باشند كه افراد با توجه به منابع و امكاناتی كه در اختیار دارند و هزینه‌ای كه مصرف مي‌كنند، تا چه حد در رسیدن به هدف‌های مطلوب سازمان كوشش می‌كنند

هدف اصلي از اجرای برنامه ارزیابی، شناسایی وضع موجود، تعیین نقاط ضعف و قوت در ایفای وظایف و مسؤولیت‌ها، تعیین و تشخیص احتیاجات آموزشی راهنمایی سازمان‌ در بهبود وضع كار آن سازمان است.

اهدافي كه همواره سازمان‌ها با پياده‌سازي نظام ارزيابي عملكرد به دنبال آنها بوده را مي‌توان در موارد زير خلاصه نمود:

 • تعیین بازدهی کار یا بهره‌وری
 • تعیین کارآیی (نسبت کار انجام شده به منابع مصرف شده)
 • تعيين اثربخشی (میزان موفقیت در تحقق اهداف یا انجام رسالت‌ها)
 • طبقه‌بندی عادلانه کارکنان
 • تعیین عادلانه افزایش دستمزد و مزایا و عوامل تشويقي
 • شناسایی قابلیت‌های کارکنان
 • ايجاد بهبود عملکرد
 • برنامه‌ریزی نیروی انسانی
 • آموزش‌هاي لازم و مناسب براي کارکنان
 • بهبود ارتباطات مديران و كارکنان
 • ایجاد زمینه مشارکت گروهی کارکنان
 • همگرایی اهداف فرد و سازمان

 

دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید

تماس با ما

جهت مشاوره رایگان با متخصصان، اخذ نمایندگی و یا هر گونه سوال، علاوه بر استفاده از این اطلاعاتِ تماس، میتوانید از فرم زیر نیز استفاده کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

آدرس

ایران،تهران، خیابان ستارخان، خیابان باقرخان غربی، کوچه فروزنده، پلاک 5، طبقه دوم
پیام شما با موفقیت ارسال شد. سپاسگزاریم