Alternate Text

بخش مقالات

نحوه اندازه گیری عملکرد یک طرح و پروژه های آن

انتشار : 1397/11/15

عملكرد يك طرح و پروژه‌هاي تشكيل دهنده آن بايد از دو منظر زير ارزيابي شود ...

تصویر مقاله

عملكرد يك طرح و پروژه‌هاي تشكيل دهنده آن بايد از دو منظر زير ارزيابي شود: 

 • كارايي[1]: عملكرد دروني طرح را ارزيابي مي‌كند يعني طرح چقدر در استفاده از منابع براي اجرا موفق عمل كرده‌است. كارايي طرح با پايبندي به بودجه، زمان‌بندي و چارچوب‌هاي مديريت طرح تامين مي‌شود.
 • اثربخشي[2]: عملكرد بيروني طرح را ارزيابي مي‌كند يعني طرح چقدر در تحقق اهداف و تامين انتظارات گمرك و ذي‌نفعان كليدي موفق عمل كرده‌است.

براي سنجش ميزان كارايي و اثربخشي طرح بايد ارزيابي‌هاي منظم دوره‌اي انجام داد. در نتيجه اين ارزيابي‌ها بر حسب اينكه ميزان كارايي و اثربخشي طرح چقدر كم يا زياد باشد چهار وضعيت متفاوت زير ممكن است رخ دهد:

 • 🔹 كارايي زياد / اثربخشي زياد: اين وضعيت «مطلوب» است يعني هم اجراي طرح تحت كنترل بوده و مطابق برنامه انجام مي‌شود هم از نتايج اجراي آن و منافعي كه براي کارفرما حاصل شده رضايت وجود دارد. اين وضعيت را بايد تداوم بخشيد.
 •  
 • 🔹 كارايي زياد / اثربخشي كم: اين وضعيت نشان‌دهنده وجود «چالش طراحي» در طرح است. يعني اگرچه طرح از نظر مصرف منابع و اجراي مطابق برنامه وضعيت مناسبي دارد اما انتظارات کارفرما را برطرف نمي‌كند. چنين شرايطي هنگامي پيش مي‌آيد كه طراحي معماري و محدوده و مدل راهبري طرح به درستي انجام نشده‌باشد. چالش طراحي، نتيجه مهندسي اشتباه و تصميم‌گيري نامناسب درباره تعاريف طرح و اجزاي آن است. در چنين وضعيتي بايد معماري فني و محدوده طرح بازنگري شود.
 •  
 • 🔹كاريي كم / اثربخشي زياد:  اين وضعيت نشان‌دهنده «چالش برنامه‌ريزي» است. يعني اگرچه اهداف طرح محقق شده و منافع حاصل از آن در حال تامين است اما منابع صرف شده بيشتر از پيش‌بيني‌هاي اوليه است. چنين وضعيتي اگرچه مي‌تواند ناشي از اتلاف منابع هم باشد اما اگر وضعيت كلي حاكم بر طرح در دوره نسبتا طولاني اين گونه باشد بيانگر اشتباه در برنامه‌ريزي يعني كم برآورد كردن منابع مورد نياز يا بي‌توجهي به گلوگاه‌ها و مايلستونها در برنامه ريزي طرح است. در چنين وضعيتي بايد برنامه طرح بازنگري شود.
 •  
 • 🔹 كارايي و اثربخشي متوسط و ناپاپدار: اغلب طرح‌ها در بخش عمده‌اي از چرخه حيات خود داراي چنين وضعيتي هستند. يعني اثربخشي و كارايي آنها پايداري طولاني ندارد و گاهي كم است، گاهي زياد و عمدتا در وضعيت نه كم نه زياد قرار دارد، گاهي كارايي بيشتر مي‌شود گاهي اثربخشي. چنين وضعيتي نشان دهنده «چالش كنترل» در طرح است. يعني برنامه‌ريزي و معماري طرح مشكل اساسي ندارند اما كنترل انطباق فعاليت‌هاي طرح با برنامه و خطوط راهنماي معماري طرح داراي مشكل است. به عبارت ديگر ابزارهاي كنترل در برخي فرايندهاي مديريت طرح نظير مديريت منابع، مديريت ريسك، مديريت ارتباطات، مديريت محدوده، مديريت كيفيت و مديريت انتقال دانش يا درست تعريف نشده‌اند يا درست به كار گرفته نمي‌شوند. در چنين وضعيتي بايد فرايندها و روابط دفتر مديريت طرح را بازنگري كرد.
 •  
 • 🔹 كارايي كم / اثربخشي كم: چنين شرايطي نشان دهنده «بحران امكان‌سنجي» در طرح است. هنگامي كه طرح نه مطابق برنامه پيش مي‌رود  و نه در تحقق اهداف خود موفق است مشخص است كه در تعاريف پايه‌اي طرح و ضرورت اجراي آن مشكل وجود دارد. چنين شرايطي مي‌تواند اساس طرح را زير سوال برده و احتمال توقف آن را افزايش دهد. در چنين وضعيتي بايد در تصميم‌گيري اوليه طرح بازنگري شده و مستنداتي نظير منشور طرح و نقشه‌راه طرح بازنگري اساسي شوند.
 

[1] Efficiency

[2] Effectiveness

دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید

تماس با ما

جهت مشاوره رایگان با متخصصان، اخذ نمایندگی و یا هر گونه سوال، علاوه بر استفاده از این اطلاعاتِ تماس، میتوانید از فرم زیر نیز استفاده کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

آدرس

ایران،تهران، خیابان ستارخان، خیابان باقرخان غربی، کوچه فروزنده، پلاک 5، طبقه دوم
پیام شما با موفقیت ارسال شد. سپاسگزاریم