Alternate Text

بخش مقالات

معرفی کوتاه کتاب تاپ داگ از برانسون

انتشار : 1397/11/17

کتاب TOP DOG در سال 2013 توسط Po Bronson و Ashley Merryman منتشر و روی جلد کتاب نوشته شده است: "دانش برد و باخت" و کتاب در مورد رقابت است...

تصویر مقاله

 

کتاب TOP DOG در سال 2013 توسط Po Bronson  و Ashley Merryman منتشر و روی جلد کتاب نوشته شده است: "دانش برد و باخت" و کتاب در مورد رقابت است.

این کتاب، یک کتاب عمومی نیست بلکه یک کتاب با نگرش علمی است و تلاش دارد هنر رقابت کردن را آموزش دهد.

نکاتی از کتاب تاپ داگ:

👌  از قدیم گفتند بیشترین سرعت اسب را وقتی می توانید ببینید که کنار سایر اسب ها بدود و وقتی اسب های دیگر کنارش هستند معمولا تند تر و سریعتر می دود.

👌  زندگی امروز ما سرشار از رقابت شده است، آدم های زیادی کنار ما هستند که می دوند و تلاش می کنند که زندگی بهتر و موفق تری داشته باشند. اینجاست که رقابت معنا پیدا می کند.

👌  شرط بقا در این کتاب هنر رقابت کردن معرفی می شود. و پژوهش های جالب توجهی ارائه می شود.

👌  ما باید بتوانیم در حضور دیگران بازی کنیم و این توانایی امروز به یک شاخه علمی تبدیل شده و آن را تحت عنوان هنر رقابت می شناسند.

👌  در ادامه  پژوهش مهمی از این کتاب ذکر می شود.

 

هنر رقابت، پژوهشی بسیار شگفت انگیز 

 

"ترس تا سر حد مرگ، هایپوکسیا (hypoxia) ":

به نقل از کتاب تاپ داگ، محققی آمریکایی بنام Renate  Deinzer است که تحقیقات عجیب و غریبی انجام میدهد. دانشگاهها معمولا موافق تحقیقات عجیب و غریب نیستند ولی ایشان بالاخره دانشگاه خود را قانع می کند که یک روز در آلمان، 16 نفر انسان معمولی را انتخاب کند و آنها را قانع کند که چتر بازی و پرش از توی هواپیما را برای اولین بار تجربه کنند.

داینزر طی یک برنامه فشرده یک روزه تصمیم داشت که آن 16 نفر را، از یک آدم ترسو و تازه کار که هرگز تجربه مشابهی نداشتند به یک فرد مسلط در سقوط آزاد تبدیل کند. هدف داینزر چه بود؟ میخواست انسان را تا سرحد مرگ بترساند. ایشان قصد داشت ببیند وقتی آدمها در مقابل شرایط بیرونی قرار می گیرند و بشدت به آنها استرس وارد می شود چه واکنشی از خود نشان می دهند؟

او مصمم بود بداند آیا می شود برای ترس های عمیق یک توضیح  بیو شیمیایی منطقی پیدا کرد؟

ایشان از افراد ابتدا می خواست که یک ماده اسفنجی را بجوند و آن را در یک لوله آزمایش قرار می داد. در واقع او می خواست نمونه آب دهان یا بزاق هر کدام از شرکت کنندگان را نگه داری و آزمایش و اندازه گیری کند. احتمالا می دانید که با آزمایش ترکیب شیمیایی آب دهان می شود تا حد خوبی میزان استرسی را که یک فرد تجربه می کند را اندازه گیری کرد.

در هر یک از پرش ها، سه تا چهار نفر وارد هواپیما می شدند، قلبشان به شدت می زد، اما کسی جا نمی زد، 5 دقیقه طول می کشید تا هواپیما به ارتفاع سه کیلومتری برسد، سپس هواپیما سرعت خودش را تا حدود صد مایل در ساعت کم می کرد و شرکت کنند گان در حالی که صورتشان به سمت زمین بود، بیرون می پریدند و سقوط آزاد را در حدود 200 کیلومتر در ساعت تجربه می کردند.

این تجربه وحشتناک حدود یک دقیقه طول می کشید. هر کدام قرار بود روزی سه بار این تجربه را انجام دهند در نخستین پرش شدت ترس به حدی بود که حتی برای لحظاتی تنفس کردن را فراموش می کردند. این تنش در اون ارتفاع با توجه به اینکه مقدار اکسیژن هم بسیار کم بود می توانست به حالتی منجر بشود که به آن هایپوکسیا (hypoxia) می گویند یعنی بصورت موقت بینایی افراد از بین می رود و سیستم حافظه و استدلال منطقی از کار می افتد.

البته خوشبختانه برای هیچ کدام از شرکت کنندگان داینزر اتفاق بدی نیفتاد، همچنین یک سیستم رادیویی هم در کلاه آنها تعبیه کرده بودند که به آنها در مورد نحوه انجام عملیات توضیح داده می شد و به آنها اعلام می کرد که در هر لحظه باید چکار کنند تا راحتر بتوانند سقوط را انجام دهند.

خوشبختانه اکثر شرکت کنندگان توانستند بدون مشکل روی زمین فرود بیایند. این حرکت سه بار در هر روز انجام می شد و هر بار داینزر نمونه بزاق آنها را آزمایش و اندازه گیری می کرد.

احتمالا می پرسید چرا باید سه بار بپرند علت این تکرار این بود که محقق می خواست بداند آیا ترس ناشی از سقوط آزاد برای شرکت کنندگان عادی می شود؟

همانطور که می شود حدس زد؛ در اولین پرش بدن انسان به شدت عکس العمل نشان می داد اما در هر پرش پاسخ شیمیایی بدن 25 درصد کمتر می شد طوری که در سومین پرش میزان استرسی که شرکت کنندگان تجربه می کردند حدودا نصف اولین تجربه سقوط آزاد بود.

👌  شاید بتوان گفت میزان استرس سومین پرش تقریبا معادل میزان استرسی است که به شما هنگامی که به علت ترافیک حدس می زنید به جلسه بسیار مهم خود نمی رسید، است.

👌  انسانها خیلی زود به تجربیات وحشتناک حتی مثل سقوط آزاد عادت می کنند.

دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید

تماس با ما

جهت مشاوره رایگان با متخصصان، اخذ نمایندگی و یا هر گونه سوال، علاوه بر استفاده از این اطلاعاتِ تماس، میتوانید از فرم زیر نیز استفاده کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

آدرس

ایران،تهران، خیابان ستارخان، خیابان باقرخان غربی، کوچه فروزنده، پلاک 5، طبقه دوم
پیام شما با موفقیت ارسال شد. سپاسگزاریم