Alternate Text

بخش مقالات

نیک افزار، ضرورت تغییر ذهن مهندسان و مدیران

انتشار : 1397/11/17

چقدر دنیای کسب و کار زیبا تر می شد اگر مدیران در تغییر ذهنیت کارکنان، دانش و مهارت نیک افزاری داشتند. اکنون که عصر دانش و خرد جلوه گری میکند نقش کارکنان دانشی بیش از پیش اهمیت یافته و ...

تصویر مقاله

چقدر دنیای کسب و کار زیبا تر می شد اگر مدیران در تغییر ذهنیت کارکنان، دانش و مهارت نیک افزاری داشتند. اکنون که عصر دانش و خرد جلوه گری میکند نقش کارکنان دانشی بیش از پیش اهمیت یافته و صیانت از دارایی های نا ملموس که همانا دانش سازمانی است امری اجتناب ناپذیر است. نقش مدیران از هر زاویه که به موضوع نگریسته شود، چشمک زنان توجه هر دانش پژوهی را به خود معطوف و نگاه هر جستجو گر دانایی سازمانی را مشغول می سازد.

سازمانی که منشور اخلاقی آن طلایه دار نیک افزاری باشد زندگی را زیبا و تالم انسانی را خوشبختانه حداقل می سازد. مدیران در هدایت این سرمایه های دانشی به سمت اخلاق حرفه ای نیازمند طرح و برنامه ای ويژه هستند. در جستجویی ساده مشخص می شود شاید کمترین توجه ای در این نوع نگاه به سرمایه های دانشی سازمان نمی شود و اگر می شود برنامه ریزی شده نیست.

"نیک افزار یکی از اشکال جدید تغییر ذهن در آینده است." از میان گونه های موجود در زمین تنها ما انسانها هستیم که توانایی تغییر داوطلبانه ذهن خود را داریم. ما ذهن دیگران و نیز ذهن خودمان را تغییر می دهیم. ما حتی فناوری های مختلفی را به وجود آوردهایم که به ما اجازه می دهد گستره تغییر ذهن را توسعه دهیم. نقش مدیران در تغییر ذهن مهندسان و کارکنان دانشی در راستای کاربرد بی وقفه اصول اخلاقی در کنار دستاوردهای دانشی و تکنولوژیکی، تا چه حدی است و آیا ضرورت مبادرت وجود دارد؟

در توضیح نیک افزار که از مطالعات کتاب هوارد گاردنر دریافتم، بیان شده که علم و فناوری، هیچ کدام فی نفسه خوب یا بد نیستند. درک اینشتین از رابطه بین جرم و انرژی می تواند منجر به تاسیس نیروگاههای هسته ای یا سلاح های حرارتی-هسته ای شود. از یک مداد می تواند برای نگارش غزل های زیبا استفاده کرد یا چشمان دشمن را عمدا با آن در آورد یا پوست کسی را اتفاقی سوراخ کرد. برنامه های رایانه ای می توانند داروی مورد نیاز برای نجات کودکان را در سرزمینی دور افتاده محاسبه و یا موشکی را برای فرود آمدن در بیمارستانی مملو از کودکان معلول هدایت کنند.

در واقع، نیک افزار تعالی و پیشرفت حرفه ای در فناوری را به اخلاق پیوند می زند. هوارد گاردنر، نیک افزار را در کنار تر افزار و خشک افزار مطرح می کند. گروهی از دانش پژوهان علاقمند به ذهن انسان تلاش کرده اند از طریق مطالعه مغز و ژنها آن را بشناسند و بر تغییر آن اهتمام به مطالعه و آزمایش کنند، یعنی با مطالعه تر افرار، و گروهی با همان شور و شوق تلاش کرده اند از طریق مطالعه نظام های اطلاعاتی و هوش مصنوعی به این اهداف برسند، چیزی که گاردنر آن را خشک افزارمی نامد.

به نظر شما کدام گروه از اندیشمندان یا کدام صنف یا طبقه متولی هر کدام از افزارهای سه گانه فوق هستند؟ مدیران و بخصوص کارکنان دانشی در این خصوص چه نقشی دارند؟

دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید

تماس با ما

جهت مشاوره رایگان با متخصصان، اخذ نمایندگی و یا هر گونه سوال، علاوه بر استفاده از این اطلاعاتِ تماس، میتوانید از فرم زیر نیز استفاده کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

آدرس

ایران،تهران، خیابان ستارخان، خیابان باقرخان غربی، کوچه فروزنده، پلاک 5، طبقه دوم
پیام شما با موفقیت ارسال شد. سپاسگزاریم