Alternate Text

بخش مقالات

استراتژی پروری یا استراتژی های گلخانه ای؟

انتشار : 1397/11/17

استرتژی ها لوح های تراشیده شده بر پیکر کوه ها نیستند که آنها را روی دوشمان بگذاریم و پائین بیاوریم تا به اجرایشان بگذاریم. آنها می توانند توسط هر فردی که از تجربه و ظرفیت کلی بینی در ورای جزئیات برخوردار باشد ...

تصویر مقاله

استرتژی ها لوح های تراشیده شده بر پیکر کوه ها نیستند که آنها را روی دوشمان بگذاریم و پائین بیاوریم تا به اجرایشان بگذاریم. آنها می توانند توسط هر فردی که از تجربه و ظرفیت کلی بینی در ورای جزئیات برخوردار باشد در هر زمینه کاری توسعه یابند. از نظر مفهومی نیز برای یک استراتژی پرداز هیچ چیز بهتر از پا گذاشتن روی یک زمین محکم نیست.

در برنامه ریزی استراتژیک فرض بر این است که مدیران افکار را در ذهن می پرورانند و استراتژی ها را تنظیم می کنند تا دیگران بتوانند آنها را عملی سازند. این روند تعمدی و تعمقی بلحاظ تاثیر گذاری، بیش از اینکه به هنر و مهارت وابسته باشد به علم متکی است.

در جدیدترین بررسی ها و پژوهش ها نتایج دیگری در این خصوص حاصل شده است: استراتژی ها فارغ از فرمول بندی و تدوین هم قابل شکل گیری هستند. آنها می توانند از طریق آموخته های غیر رسمی پدیدار شوند و همانطور که مردم ایده ها را کشف می کنند و نوآوری ها را بنیان می گذارند به استراتژی هایی عمده تبدیل شوند. به بیان دیگر، استراتژی امری تعمدی و تعمقی است و اندیشه به عمل منجر می شود همانطور که عمل زاییده اندیشه است.

🔹 مطالب گفته شده بدان معنا است که  مدیران می توانند با فراهم آوردن زمینه شکوفایی هزاران استراتژی در سازمان خود و سپس برگزیدن بهترین و کارآمدترین آنها، از تنگنای برنامه ریزی (تنگناهای برنامه ریزی یکی از انواع سندروم سطحی نگری محسوب می شود) بیرون بیایند. این گونه مدیران از این طرز فکر که استراتژی ها در یک گلخانه رشد کرده اند و حالا در یک سبک مشارکتی مهیای بکارگیری و باز کردن زمینه های رشد بالقوه هستند اجتناب می کنند.

دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید

تماس با ما

جهت مشاوره رایگان با متخصصان، اخذ نمایندگی و یا هر گونه سوال، علاوه بر استفاده از این اطلاعاتِ تماس، میتوانید از فرم زیر نیز استفاده کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

آدرس

ایران،تهران، خیابان ستارخان، خیابان باقرخان غربی، کوچه فروزنده، پلاک 5، طبقه دوم
پیام شما با موفقیت ارسال شد. سپاسگزاریم