Alternate Text

بخش مقالات

منِ کودکِ در تسخیر کارآفرینان موفقِ دنیای دیجیتال

انتشار : 1397/11/18

چنانچه به فناوری های نوظهور در عصر دیجیتال با دیدگاهی روانشناختانه دقت کنیم متوجه یک نکته ظریف می شویم، گوئی که بسیاری از کارآفرینان موفق دنیای دیجیتال و الکترونیکی ...

تصویر مقاله

چنانچه به فناوری های نوظهور در عصر دیجیتال با دیدگاهی روانشناختانه دقت کنیم متوجه یک نکته ظریف می شویم، گوئی که بسیاری از کارآفرینان موفق دنیای دیجیتال و الکترونیکی، منِ کودک آدمها رو هدفگذاری کرده اند. حتما می دانید که در مطالعات روانشناختانه، انسان را دارای سه من (ego) مشتمل بر من کودک(احساسات)، من بالغ(منطق)، من والد (پدرمابانه) می دانند.

دقت کنید که موضوع فوق منافاتی با "تمرکز بر مساله مشتری" ندارد. حداقل میتوان گفت در جهت ترفیع بیزنس و برند، منِ کودک بسیار مورد تمرکز است. به عبارتی ایجاد بیزنس برخواسته از منِ بالغ و ترفیع بیزنس مستلزم توجه به منِ کودک مشتریان است.

مثالهای فراوانی جهت تصدیق مطالب فوق می توانید پیدا کنید. تقریبا تمام ویژگی های رفتاریِ برخواسته از منِ کودک، مبنای موفقیت های شبکه های اجتماعی فیس بوک، لینک دین، اینستا و ... شده است. البته با همین رویکرد آسیب های مربوطه نیز قابل واکاوی است که فعلا در این مجال نمی گنجد.

حتی در علم برندینگ هم توصیه می کنند حرف اول برند با حروف کوچک لاتین نوشته شود تا از نظر روانشناسی حس صمیمیت ( و نه یک حس ضمخت) منتقل کند، مثلا برند iphone و ... با حروف کوچک شروع می شود و خیلی از شرکتها در عصر حاضر برند خود را به این نحو اصلاح کرده اند که با جستجویی ساده در گوگل متوجه این نکته خواهید شد.

اساساً چالش عمده در فناوری های نوظهور در الگوبرداری های شناختی از انسان، حل کردن موضوعاتی مثل احساسات و حس شهودی و ... است وگرنه در خصوص حس منطقی و حس آمرانه تا حدودی مساله حل شده است. همانگونه که در ساخت ربات ها چالش های این موضوع را نظاره گر هستید.

توصیه می شود در ترفیع برند خود (مخصوصا زمانی که با کاربر نهایی در تعامل هستید) به این نکته دقت کنید که کدام منِ انسان را هدف قرار داده اید و احتمالا از این طریق میتوانید تخمین بزنید تا چه حد می توانید موفق عمل کنید و یا حداقل مدت زمان جا انداختن برند خود را در می یابید.

👌سوال: شما در کسب و کار خود تمرکز بر کدام من دارید؟ در پست های آتی برای هر کدام از این من ها، راهکار های ترفیعی پیشنهاد می کنیم؛ (نکته: فعلا مبنای بحث ما تجارت B2C است).

دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید

تماس با ما

جهت مشاوره رایگان با متخصصان، اخذ نمایندگی و یا هر گونه سوال، علاوه بر استفاده از این اطلاعاتِ تماس، میتوانید از فرم زیر نیز استفاده کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

آدرس

ایران،تهران، خیابان ستارخان، خیابان باقرخان غربی، کوچه فروزنده، پلاک 5، طبقه دوم
پیام شما با موفقیت ارسال شد. سپاسگزاریم