Alternate Text

بخش مقالات

تصورات ذهنی از سازمان چگونه مدیریت می شود؟

انتشار : 1397/11/18

ما در ادبیات سازمان، می توانیم دو نوع تصور ذهنی را مورد بحث و مداقه قرار دهیم ...

تصویر مقاله

ما در ادبیات سازمان، می توانیم دو نوع تصور ذهنی را مورد بحث و مداقه قرار دهیم:

1- تصورات کارکنان یک سازمان از سازمان خود؛

2- تصورات افراد بیرون سازمان (مخاطبان خارجی) نسبت به سازمان؛

در حالت اول، هنگامی که در می یابیم اعضای یک سازمان، چگونه خود را به عنوان یک سازمان تصور می کنند؛ میتوانیم آن تصور را "هویت سازمانی" بنامیم.

ولی در حالت دوم که اشاره به تصورات دیگران از سازمان دارد؛ را "تصویر ذهنی از سازمان" در نظر بگیریم.

پس دو مفهوم نزدیک به هم تحت عناوین "هویت سازمانی" و "تصویر ذهنی از سازمان"، در ادبیات سازمان وجود دارد که ارتباط بسیار تنگاتنگی با هم دارند.

ابتدا قدری این دو مفهوم را واکاوی کنیم: اساساً در حالت اول یعنی هویت سازمانی، دو مقوله مهم "تجارب" و "باورها" ی کارکنان مدنظر است. بنابراین وقتی از هویت سازمانی صحبت می کنیم به تجارب اعضاء و باورهای آنها از سازمان اشاره داریم.

ولی "تصویر ذهنی"، تجلی تصورات بسیاری است که یک سازمان در مخاطبان خارجی اش ایجاد می کند. خوب مخاطبان خارجی یک سازمان چه کسانی هستند؟ احتمالا در وهله اول از مشتریان نام می برید، ولی رقبا، تولید کنندگان و ... هم در زمره مخاطبان خارجی سازمان هستند. آیا تصویر ذهنی که یک رقیب به سازمان ما دارد با تصویر ذهنی که یک تولید کننده مواد اولیه ما و یا مشتریان ما دارد یکی است یا هر کدام از این مخاطبان تصاویر ذهنی متفاوتی از سازمان ما دارند. و سوال کلی تر اینکه آیا باید همه یک تصویر ذهنی واحد داشته باشند یا خیر؟

👌سوال کلیدی و بسیار مهم دیگر این است: رابطه بین "هویت سازمانی" و "تصویر ذهنی" چیست؟ خیلی ها یاد گرفته اند در جواب چنین سوالی بیان کنند که مکمل هم هستند. تقویت کننده هم هستند. ولی بعضی ها هم معتقدند که نگاه های ممکنِ متعددی هم در تصویر ذهنی از شرکت و هم در هویت سازمانی منعکس می شوند؛ بنابراین هیچ دلیلی وجود ندارد که انتظار داشت، هویت سازمانی یا تصویر ذهنی از شرکت با یکدیگر سازگار و یا منسجم باشند. شما چه فکر می کنید؟ ...

دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید

تماس با ما

جهت مشاوره رایگان با متخصصان، اخذ نمایندگی و یا هر گونه سوال، علاوه بر استفاده از این اطلاعاتِ تماس، میتوانید از فرم زیر نیز استفاده کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

آدرس

ایران،تهران، خیابان ستارخان، خیابان باقرخان غربی، کوچه فروزنده، پلاک 5، طبقه دوم
پیام شما با موفقیت ارسال شد. سپاسگزاریم