Alternate Text

بخش مقالات

اثر پروانه ای را به کارکنان خود هر روز یادآور شوید

انتشار : 1397/11/18

اگر عضوی از سازمان در انجام امور محوله خود یک دقیقه تاخیر کند ممکن است یک پروژه یک ماه عقب بیفتد. به کارکنان خود بیاموزیم که در عصر ما واحد زمان دقیقه و ثانیه است نه روز و هفته و ماه ...

تصویر مقاله

اگر عضوی از سازمان در انجام امور محوله خود یک دقیقه تاخیر کند ممکن است یک پروژه یک ماه عقب بیفتد. به کارکنان خود بیاموزیم که در عصر ما واحد زمان دقیقه و ثانیه است نه روز و هفته و ماه.

اثر پروانه ای در واقع به همین موضوع اشاره می کند و صد البته در خیلی از حوزه ها مورد مثال واقع می شود و ما در اینجا به تشریح پدیده تاخیر در امور سازمان ها و پروژه ها با اثر پروانه ای پرداخته ایم.

در تشریح اثر پروانه ای چنین بیان می گردد که « اگر پروانه ای در یک گوشه جهان بال بزند از اثر جزیی حرکت بال های او ممکن است در گوشه ای دیگر از جهان طوفانی بر پا شود». بر اساس این نظریه، تغییرات جزیی در هر سیستمی ممکن است موجب اثر عظیم و شگرف در آن سیستم گردد، تنها کافی است که با شناسایی دقیق نقاط حساس و به بیانی دیگر یافتن اهرم و نقطه اتکا مساعد آن، با صرف نیرویی اندک به نتایج بزرگ دست یافت.

شاید یکی از مهمترین ویژگی های این الگو آن است که رابطه علت و معلولی ساده و صریحی که قبلاً میان پدیده ها فرض می شد و ورودی ها با خروجی ها یکسان تصور میشدند، رد شده است و هر عامل به ظاهر ناچیز و ناشناخته ای می تواند تاثیر زیادی بر آن پدیده ها داشته باشد.

👌نکته یک:

این نظریه، بیانگر رفتارها و تصمیم های هر یک از ما است که در موقعیتها و نقش های مختلف می توانیم با یک اقدام مناسب و با صرف انرژی کم، موجبات تحول و دگرگونیهای عظیمی را برای خود و جامعه مان را فراهم نموده و بالعکس با یک رفتار و تصمیم غلط تمامی ظرفیت ها و منابع در اختیارمان را به هدر دهیم.....

👌 نکته دو:

شاید مطلب اشاره شده تا حدودی اغراق آمیز و باورش مشکل باشد، اما اگر با کمی دقت به «واقعیات و اتفاقات» پیرامونمان توجه نماییم، نمونه های فراوانی از آن را مشاهده می کنیم. از یک اندیشه خلاق و ناب گرفته که کارساز و انرژی آفرین می گردد تا یک تصمیم که باعث افزایش تورم، گرانی و.... در جامعه شده است.

دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید

تماس با ما

جهت مشاوره رایگان با متخصصان، اخذ نمایندگی و یا هر گونه سوال، علاوه بر استفاده از این اطلاعاتِ تماس، میتوانید از فرم زیر نیز استفاده کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

آدرس

ایران،تهران، خیابان ستارخان، خیابان باقرخان غربی، کوچه فروزنده، پلاک 5، طبقه دوم
پیام شما با موفقیت ارسال شد. سپاسگزاریم