Alternate Text

بخش مقالات

استعاره محله ماه و الگو برداری

انتشار : 1397/11/18

هنگامی که بدون در نظر گرفتن شرایط فرهنگی و اجتماعی و ... از کشور های دیگر در زمینه ای الگوبرداری می شود و به عبارتی به جای آنکه بومی سازی شود، صرفا فارسی سازی می شود ...

تصویر مقاله

در علوم سیاسی از استعاره محله ماه (Moon based planning) برای تعمیم اشتباه یک فرض  استفاده می شود.

منظور از این استعاره این است که گاهی از همان روشهایی که انسان را به ماه برده اند برای حل مشکلات یک کشور استفاده می شود.

هنگامی که بدون در نظر گرفتن شرایط فرهنگی و اجتماعی و ... از کشور های دیگر در زمینه ای الگوبرداری می شود و به عبارتی به جای آنکه بومی سازی شود، صرفا فارسی سازی می شود، در عمل استعاره محله ماه اتفاق افتاده است.

نمونه های شکست پیاده سازی راه حل های نرم افزاری نظیر ERP و... در کشور شاید به سبب این بوده که اول صرفا دنبال فارسی سازی بوده ایم نه بومی سازی و وقتی خواستیم بومی سازی کنیم آنقدر در آن تغییرات سفارشی ایجاد کرده ایم که دیگر خبری از Best Practice و بهترین تجارب باقی نمانده است و طبیعتا نتیجه مشخص است. هر چقدر سفارشی سازی بیشتر شود فاصله با Best Practice بیشتر می گردد و حد نگه داشتن حد بهینه تغییرات مهم است.

👌البته این متن به دنبال بررسی عوامل شکست یک موضوع نیست بلکه نکته حائز اهمیت و تاکید این است که مواظب استعاره محله ماه باشیم که برای خود، سازمان و کشورمان اتفاق نیفتد.

دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید

تماس با ما

جهت مشاوره رایگان با متخصصان، اخذ نمایندگی و یا هر گونه سوال، علاوه بر استفاده از این اطلاعاتِ تماس، میتوانید از فرم زیر نیز استفاده کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

آدرس

ایران،تهران، خیابان ستارخان، خیابان باقرخان غربی، کوچه فروزنده، پلاک 5، طبقه دوم
پیام شما با موفقیت ارسال شد. سپاسگزاریم