Alternate Text

بخش مقالات

داده های سخت دقیقا به چه معناست؟

انتشار : 1397/11/18

ابتدا یک مثال ملموس ذکر کنیم. ابرهای آسمان را در نظر بگیرید. هر چند شما می توانید آن ها را از دور کاملا واضح ببینید ولی از فاصله نزدیک بسیار مبهم و پراکنده هستند ...

تصویر مقاله

برای پیش بینی آینده داده های سخت مهم ترند یا داده های نرم؟

 

صخره ها سخت هستند اما اطلاعات (داده) چطور؟

ابتدا یک مثال ملموس ذکر کنیم. ابرهای آسمان را در نظر بگیرید. هر چند شما می توانید آن ها را از دور کاملا واضح ببینید ولی از فاصله نزدیک بسیار مبهم و پراکنده هستند. حتما می دانید اگر بالای ابرها قرار بگیرید و دستتان را داخل آنها فرو ببرید چیز خاصی احساس نمی شود.

"سختی" یک Metaphor یا استعاره و ثمثیلی است از تبدیل رویداد ها و نتایج به "آمار" است. پس داده سخت=آمار.

آمارها مانند ابرها واضح و واقعی بنظر می رسند. (دقت کنید اینجا بر اساس سلسله مراتب بلوغ داده به اطلاعات و دانش و سپس خرد سخن نمی گوییم هر چند با آن رویکرد نیز می توانید تحلیل کنید).

در مقابل داده های نرم بسیار مبهم و ذهن گرایانه هستند. چنین داده هایی معمولا به تاویل و تفسیر نیاز دارند و بسیاری از آنها را حتی نمی توان به صورت الکترونیکی منتقل کرد.

(توجه کنید ممکن است عوام داده سخت و نرم را داده های الکترونیکی و غیر الکترونیکی بداند و این با منظور ما در اینجا تفادت دارد.)

خصوصیات داده های سخت

 

1- حوزه داده های سخت محدود است:

شاید آنها مبنای تعریف را ارائه بدهند اما مبنای تشریح را خیر. مثلا یک نمونه داده سخت این است: سود 20 درصد افزایش یافت. حال به چه دلیل را نمی تواند توضیح دهد. در حقیقت ما برای تشریح چیزهایی که در پس داده های سخت قرار دارند نیازمند داده های نرم هستیم. مثلا افزایش فروش به دلیل سیاست های شرکت رقیب است یا استنباط مشتری از ما مثبت است؟

2- داده های سخت غالبا کلی هستند:

این نوع داده ها معمولا متشکل از حقایق بسیاری است که در هم ادغام شده اند و در نهایت به یک عدد مجموع رسیده اند.

👌   نکته:

معمولا خیلی زیباست از بالای یک جنگل به جنگل نگاه کنید، در این حالت جنگل را شبیه یک فرش سبز مشاهده می کنید. قطعا تصور فرش داشتن از جنگل با اینکه پائین بیاییم و به بررسی درختان و حیوانات و حشرات و .. جنگل بپردازیم بسیار متفاوت است. اصلا آن ادراک فرش کجا و این ادراک درون جنگل کجا؟

3- داده های خیلی سخت، خیلی سخت بدست می آید:

هرگز گول سرعت اینترنت را نخورید، اطلاعات برای سخت شدن نیازمند زمان است. ابتدا لازم است که رویدادها در قالب حقایق مستند گردند و سپس در پیوند با هم نتایج و گزارش ها را شکل بدهند.

4- بخش زیادی از داده های سخت فاقد اعتبارند:

آنها ظاهر خوب و اعداد و ارقام معینی دارند ولی از کجا آمده اند؟

👌  نکته:

صخره اطلاعات سخت را بلند کنید ببینید چه چیزی در زیر آن در حال خزیدن است؟

به نظر شما چه کسی به دهکده بر می گردد تا صحت حرف های نگهبان را کشف کند؟

✅ نتیجه گیری:

مطالب فوق منحصر به سازمانهای دولتی نیست بلکه امروزه کسب و کارهای خصوصی نیز در دام ارقام اسیر شده اند. هیچ کدام از مطالب گفته شده در فوق تمنایی برای رهایی از داده های سخت یا نرم نیست بلکه بدان معناست که:

"هیپنوتیزم شدن توسط ارقام را متوقف کنیم و اجازه ندهیم اطلاعات سخت اطلاعات نرم را کنار بزنند."

دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید

تماس با ما

جهت مشاوره رایگان با متخصصان، اخذ نمایندگی و یا هر گونه سوال، علاوه بر استفاده از این اطلاعاتِ تماس، میتوانید از فرم زیر نیز استفاده کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

آدرس

ایران،تهران، خیابان ستارخان، خیابان باقرخان غربی، کوچه فروزنده، پلاک 5، طبقه دوم
پیام شما با موفقیت ارسال شد. سپاسگزاریم