Alternate Text

بخش مقالات

استراتژی به مثابه فرایند

انتشار : 1397/11/18

به نظر می رسد استراتژی بیشتر یک فرایند است تا یک وضعیت. از این دیدگاه، اخیرا تلاش هایی صورت گرفته تا دیدگاههای ایستا در زمینه راهبرد و تدوین راهبرد را به دیدگاههای فرایند محور تبدیل کند ...

تصویر مقاله

به نظر می رسد استراتژی بیشتر یک فرایند است تا یک وضعیت. از این دیدگاه، اخیرا تلاش هایی صورت گرفته تا دیدگاههای ایستا در زمینه راهبرد و تدوین راهبرد را به دیدگاههای فرایند محور تبدیل کند.

دیدگاه فرایند محور در تدوین راهبرد به این موضوع اشاره دارد که "سامانه جمعی که سازمان نامیده می شود، چگونه بوجود می آید و در صورت لزوم، چگونه جهت گیری اصلی خود را تغییر می دهد".

👌به راستی تدوین استراتژی در سازمان، یک فرایند بالا به پائین است یا پائین به بالا و یا اینکه فرایندی خودجوش که از هر منبعی امکان بروز دارد؟

به نظر مینتزبرگ (1990) پیچیدگی بالا و نرخ تغییرات، نیازمند راهبرهای خود جوش است؛ اما فرایند تدوین راهبرد از بالا به پائین بیشتر مناسب موقعیت های با ثبات است که مشخصه بارز آن، پیچیدگی پائین است. فرایند تدوین راهبرد در محیط های متلاطم (عدم اطمینان بالا)، به فرایندی آشفته و تجربی تبدیل می شود که از پائین به بالا شکل می گیرد.

به هر حال تفاوت میان اهداف طرح ریزی شده و نتایج خودجوش، مبهم و نامشخص به نظر می رسد و به همین دلیل است که فرایند تدوین راهبرد، هم باید از بالا به پائین باشد و هم از پائین به بالا. حداقل دو دلیل زیر میتواند گویای این مطلب باشد:

اول اینکه بینش ارزشمند برای تدوین راهبرد، به همان اندازه که در ذهن مدیران عالی هست ممکن است در ذهن کارکنانِ مجری راهبردها هم باشد.

دوم این که اجرا، کمبودهای خودجوش و بینش ها می توانند مبنای راهبردهای آینده باشند؛ در حقیقت اجرا به بخشی از فرایند تدوین راهبرد تبدیل می شود.

دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید

تماس با ما

جهت مشاوره رایگان با متخصصان، اخذ نمایندگی و یا هر گونه سوال، علاوه بر استفاده از این اطلاعاتِ تماس، میتوانید از فرم زیر نیز استفاده کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

آدرس

ایران،تهران، خیابان ستارخان، خیابان باقرخان غربی، کوچه فروزنده، پلاک 5، طبقه دوم
پیام شما با موفقیت ارسال شد. سپاسگزاریم