Alternate Text

بخش مقالات

مهارت کلیدی سناریو نویسی را بیاموزید

انتشار : 1397/11/07

واژه سناريو از دنياي تئاتر و سينما گرفته شده و بر روايت داستان و نيز نقش هاي بازيگران دلالت دارد. پس وقتی در دنیای فرایندی در مورد "سناریوی فرایند" صحبت می کنیم باید بتوانیم داستانها و روایت های یک فرایند را بنویسیم و ...

تصویر مقاله

سناریو نویسی مهارتی کلیدی برای تحلیلگران سازمان

🔹 واژه سناريو از دنياي تئاتر و سينما گرفته شده و بر روايت داستان و نيز نقش هاي بازيگران دلالت دارد. پس وقتی در دنیای فرایندی در مورد "سناریوی فرایند" صحبت می کنیم باید بتوانیم  داستانها و روایت های یک فرایند را بنویسیم و در سناریوی مربوطه، نقش های بازیگران فرایند (به عبارتی اکتورها) را بیان کنیم.

اما در مبحث برنامه ريزي بر پايه سناريو مي توان آن را به صورت داستان هاي مربوط به آينده هاي ممکن متعدد، که سازمان يا شرکت احتمالا با آنها مواجه خواهد شد، تعريف کرد.

🔹 سناريوها به صورت نموداري و به صورت پويا و متحرک جريان تحول و پيدايش دنياي آينده را نمايش مي دهند. در دنیای فرایندی قرار ما بر این است که این نمودارها و دیاگرامها را با استفاده از زبان نماد گذاری BPMN2 انجام دهیم.

🔹 سناريوها موجب تمرکز توجه ما بر روي نقاط انشعاب مسير آينده و پيشامدهاي بالقوه در اين مسير مي شوند. به کمک تصميم گيري برپايه آينده هاي بديل و آزمون استراتژي هاي پيشنهادي در شرايط مختلفي که سناريوها معرفي مي کنند، براي مواجهه باعدم قطعيت هاي آينده آمادگي بيشتري کسب مي کنيم. در اين حالت تصميم هاي اتخاذ شده در برابر اکثر رويداد هاي آينده، که شايد برخي از آنها دور از تصور باشند، انعطاف پذيري زيادي خواهند داشت.

چگونه سناریو می نویسیم؟ 

🔹 وقتی قلم در دست می گیرید و  بر اساس مصاحبه با مشتری، شروع می کنید فرایند مد نظرش را می نویسید، در واقع دارید داستان آن فرایند و سناریوی آن را می نویسید که این موضوع نقطه شروع پرداختن به مدلسازی فرایند است. بنابراین:

1⃣ اول سناریوی فرایند را می نویسیم.
2⃣ دوم بصورت حرفه ای تر کارت (شناسنامه) فرایند را تهیه می کنیم.
3⃣ سوم فرایند را با زبان BPMN2 مدل میکنیم.
4⃣ در مباحث بعدی بیان خواهد شد ...

 نکته ای مهم: 

🔹 سناریو نویسی یکی از مهارتهای کلیدی است و در دوره های خاصی بصورت حرفه ای آموزش داده می شود. ضمنا در مباحث بسیار پیشرفته تصمیم گیری ساخت یافته، برنامه ریزی بر مبنای سناریو ها از اهمیت خاصی برخوردار است. این مباحث پیشرفته با توجه به موضوع کانال از حوصله مبحث آموزشی ما خارج است. افراد حرفه ای موضوع می توانند نگاهی به تئوری دراما، گیم تئوری، تئوی گزینه های استراتژیک و غیره بیندازند ... ضمنا در پارادایم های جدید برنامه ریزی به اهمیت سناریو ها بسیار پرداخته می شود ...

دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید

تماس با ما

جهت مشاوره رایگان با متخصصان، اخذ نمایندگی و یا هر گونه سوال، علاوه بر استفاده از این اطلاعاتِ تماس، میتوانید از فرم زیر نیز استفاده کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

آدرس

ایران،تهران، خیابان ستارخان، خیابان باقرخان غربی، کوچه فروزنده، پلاک 5، طبقه دوم
پیام شما با موفقیت ارسال شد. سپاسگزاریم